Kam s dieťaťom v nosiči? 5 tipov na výlety do prírody v okolí Bratislavy

Ide víkend a vy si lámete hlavu, kam vytiahnuť deti a zároveň vyniesť to najmladšie? Alebo ste na materskej a chcete vytiahnuť len tak v týždni kamošky s malými parťákmi do prírody? 

Mám tu pre vás 5 tipov na menšie aj väčšie výlety v okolí Bratislavy, kam prejdete so staršími i mladšími deťmi (tie v nosiči či šatke), užijete si krásnu prírodu a strávite tak spoločne príjemný čas.

zena s dietatom v nosici

(Ak nemám funkčné tričko, nosím na výlety naše kojo tričká. Vďaka svojej dĺžke a príjemnému materiálu sú veľmi pohodlné.)

Sú to miesta, ktoré sú trochu menej známe, no nám veľmi učarovali.

Tipy ako rozhladňa na Veľkej Homoli vám písať nebudem, ale ak ste neboli, určite vybehnite aj tam. Rada by som vám ukázala pár iných našich obľúbených miest :)

MALÁ BAŇA-KNIŽKOVÁ DOLINA

Toto je veľmi príjemný okruh (asi 10km), ktorý vás zavedie na skrytý vrchol Malých Karpát. Malá Baňa (361 m.n.m) je schovaná v lese a ponúka samé milé prekvapenia. Nájdete tu ohnisko, samooblužný bufet a dokonca aj knižnú búdku. A cestou budete križovať miesto, ktoré je naozaj špeci, veď pozrite:

pamatna tabula Jara Cimrman

My sme začali pri amfiku v Bratislavskej mestskej časti Rača. Z konca parkoviska vedie lesom (naľavo za drevenou mapou) chodník - modrá turistická značka. Po ceste je množstvo prírodných preliezok, na ktorých sa deti vyjašili. Priamo na vrchole nám fúkalo, tak sme si spravili piknik kúsok ďalej pod ním v lese. Nájdete tu veľa krásnych machom obrastených kameňov, ktoré poslúžia ako ideálne miesto na posedenie.

Mala Bana vyhlad

Potom sme pokračovali ďalej lesom na Vypálenisko a odtiaľ po asfaltke smerom dole. (Tu chodia cyklisti, treba dať pozor. Buďme k sebe vzájomne ohľaduplní.)

Ak ste fanúšikovia geocachingu, môžete počas výletu nájsť až 3 "poklady", ako ich my voláme. U nás fungujú ako fajn motivácia pre deti. (Ak vás odrádza pocit, že by ste v prírode behali "s telefónom v ruke", tak vám prezradím, že to ide aj bez. Doma si vždy spravím pár screenshotov z aplikácie a spíšem záchytné body - väčšinou mi to stačí.)

Odkiaľ? Z Rače od parkoviska pri amfiteátri. Neparkujte pri kúpalisku, poďte ešte kúsok vyššie. Odtiaľ modrou turistickou značkou a od Vypáleniska dole asfaltkou (je tam "hríbik").

2 mamy so 4 deťmi do 5 rokov sme to mali aj s obedom a prestávkami na pozorovanie všetkého možného aj nemožného za necelé 4 hodiny.

EXTRA TIP: Ak vládzete, poďte z Vypáleniska ešte na Pánovu lúku. Je to nádherné miesto. My to s našimi deťmi zvládame aj v tejto variante. Alebo na ňu chodíme z Rače z Peknej cesty.

knizna budka Mala Bana

LIMBAŠSKÁ VYVIERAČKA

Toto miesto je nielen krásne, ale zároveň aj unikát. Ak prídete v správnom čase (my sme to zatiaľ nevystihli), spod zeme tu vyviera voda v objeme 120l za sekundu. Je to chránená prírodná pamiatka. Podzemný tok prameniaci pod Tureckým vrchom, ktorý sa stráca v doline Prepadlé, podteká masív Somára a vyviera tu pod Kozím chrbtom.

V okolí tečie potôčik a nájdete aj pekné miesta na sedenie.

potok pri vyvieracke Limbach

Odkiaľ? My sem chodíme z obce Limbach. V obci odbočíte pred benzínovou pumpou doľava do Potočnej ulice. Pokračujete rovno, prídete na panelovú cestu. Zvykneme parkovať na parkovisku napravo, určite ho neminiete. Môžete však ísť aj vyššie a nájsť si miesto tam. K vyvieračke vás privedie zelená turistická značka. Je to príjemná cesta občas viac, občas menej rozbitou starou asfaltkou pozdĺž Račieho potoka.

S deťmi je to tak na 3 hodiny, záleží, aké tempo zvolíte. Ak by ste mali chuť sa ešte prejsť, môžete zájsť k Zlatej Studničke.

EXTRA TIP: Dá sa vyjsť aj s cyklovozíkom. Naša 5-ročná dcéra vyšlapala na vlastnom bicykli, záleží akú majú deti kondičku. (Alebo ak ste peši, pokračovať ďalej na Somár, ale to už asi bez malých "chodcov".)

limbaska vyvieracka

PEZINSKÁ KALVÁRIA-MINIARBORÉTUM-SEDLO POD SUCHÝM VRCHOM

Toto je veľmi pekná malá túra, počas ktorej sa vám naskytnú úžasné výhľady. Príjemná prechádzka skrýva nádherné zákutia. Cestu začneme v Pezinku pri areáli Rozálka a pokračujeme smerom do kopcov ku Kalvárii. Asfaltku po chvíli vymení krásna lesná cestička. My si zvykneme pri kalvárii dať prestávku a potom pokračujeme ešte kúsok do kopca. O chvíľku sa pred nami odkryje široká cesta na úpätí s prvými výhľadmi. Ňou sa dostaneme na miesto zvané "Pod obrázkom" - údajne tu kedysi nejaký na strome visel, preto ten názov. Tu sa nachádza krásne miniarborétum. 

miniarboretum pod obrazkom pezinok

Ak pôjdete cestičkou doľava, prídete o pár minút na Sedlo pod suchým vrchom - tu je lavička s nádherným výhľadom - miesto na vychutnanie si kávy a zaslúženej sladkej odmeny. (Doprava sa dá prejsť na Žilovú.)

vyhlad sedlo pod suchym vrchom

Hľadáte "kešky"? Počas tohto výletu môžete 2 nájsť. Ak by ste chceli pridať do zoznamu nájdených ešte 1, môžete vybehnúť kúsok vyššie na miesto zvané Žilová.

Odkiaľ? Zaparkujte v Pezinku pri Rozálke. Smerové tabule v meste vás nasmerujú. Prejdete panelovou cestou okolo zimného štadiónu a zaparkujete pred areálom smerom doprava. Peši pôjdete ďalej po panelovej ceste a na konci areálu odbočíte doľava na asfaltku. Pôjdete okolo rybníka a tam už bude "hríbik", ktorý vás navedie na cestu ku kalvárii. Je to po modrej turistickej značke. A potom hor sa do kopcov.

S deťmi nám to trvalo zhruba 4 hodiny, s prestávkami a bez ponáhľania.

miniarboretum pod obrazkom

EXTRA TIP: Ak máte málo času a chcete si vychutnať len výhľad a arborétum, môžete ísť z Limbachu zo Slnečného údolia. Zhruba v strede údolia (v obci sú tabule ako k nemu) uvidíte smetné koše - určite ich neprehliadnete. Pri nich zaparkujete, dá sa aj priamo, aj kúsok vyššie a pôjdete po žltej cykloznačke (z asfaltky doprava, opäť je tam "hríbik"). Zhruba za 20 minút prídete cez sedlo k arborétu. (Od neho môžete pokračovať ďalej na Žilovú a z nej dole turistickým chodníkom k autu, to je tak na 2 hodiny.)

cestou nad pezinskou kalvariou

MODRA ZOCHOVA CHATA-ČERMÁK-SKALNATÁ

Toto je krásny celodenný výlet. Odporúčam okrem občerstvenia pribaliť dobrú obuv, inšpirácie na motiváciu pre deti a pevnú vôľu (alebo nervy? :))) ). Ale ten výhľad bude stáť zato!

 Vyhlad skalnata 01

Táto túra je náročnejšia. Najmä jej posledný úsek je naozaj strmý a skalnatý. My sme to vyšli. My znamená v tomto prípade 2 mamy, 4 deti - 2 deti vo veku 5 rokov po svojich, menšie 2a pol ročné sme na vrchol vyniesli. Ale teda veľkú časť cesty prešli aj samy, na Čermákovu lúku ide pekný lesný chodník. Ak však hľadáte len prechádzku a nie ste zvyknutý na túru s deťmi (ani deti), radšej zvoľte iný z karpatských vrcholov alebo poďte len na Čermák.

vystup na skalnatu

Cestu sme začali na parkovisku pri areáli lyžiarskeho strediska Zochova Chata. Prešli sme okolo detského ihriska a šup do lesa, doľava sa odpojí žltá turistiká značka na Čermákovu lúku. Tesne pred lúkou je studnička, ktorá bola skvelou motiváciou pre deti. Na lúke je veľa ohnísk a hojdačiek, je to perfektné miesto na prestávku a obed. A potom hor sa po červenej značke na Skalnatú, jednu zo sedemstoviek Malých Karpát (704 m.n.m.). Za lúkou si dajte pozor, značka odbáča zo širokej lesnej cesty prudko doľava. Pekným lesným chodníkom sme sa dostali potom až pod kopec. Tam už len zozbierať odvahu a motiváciu, dať pozor na deti a šlapať.

Hore sú okrem krásneho výhľadu ohniská, neostávali sme tu ale dlho. Je to hrebeň a napriek tomu, že pri ohniskách je celkom široký, užili sme výhľad a sladkú odmenu a šup dole.

vyhlad Skalnata

Odkiaľ? Z Modry od parkoviska Zochova Chata. Žltou značkou na Čermák, červenou na Skalnatú.

So 4 deťmi sme to mali na celý deň, ale neponáhľali sme sa. Prestávky na skúmanie prírody, obed, hranie a pre mamy na kávu sú zarátané v tomto harmonograme :)

 hojdacka na Cermaku

EXTRA TIP: Cestou späť ochutnajte vychýrenú modranskú zmrzku! My sa nevieme zhodnúť, ktorá je naj - Jadranská zmrzlina priamo na námestí alebo kúsok pod ním v kaviarni Staré časy? :)

strom na Skalnatej

SMOLENICKÝ ZÁMOK - HLBOČIANSKA DOLINA

Krásna prechádzka s výhľadom na zámok. Či už idete ako my od zámku smerom k Hlbočianskemu vodopádu a naspäť dolinou alebo opačne, môžete ju ukončiť príjemným piknikom na krásnych lúkach pod zámkom. Toto miesto je pre mňa naozaj čarovné.

hlbocianska dolina

Celý okruh má okolo 7,5 kilometra a je to tak na 2 a pol hodinky - podľa veku chodiacich detí :) Plus čas na piknik.

Dolina je krásna, na jar a v lete v nej nájdete hádam všetky odtiene zelenej. Je to unikát, súčasť Smolenického krasu. Územie, kde vidno stopy človeka len minimálne. V mnohom sa veľmi podobá Slovenskému raju.

hlbocianska dolina prirodna preliezka

Cestou je možné vidieť rozmanité skalnaté útvary a ak máte šťastie, aj tečúci vodopád. Nám sa zatiaľ nepodarilo vidieť ho v jeho kráse, ale hádam raz :)

pri hlbocanskom vodopade

Odkiaľ? Od parkoviska v Smoleniciach pri kostole, resp. pod zámkom. (Druhý variant je z parkoviska v doline, v dedine je asi značené.) Okolo zámku po žltej smerom na Vlčiareň a odtiaľ už je značená dolina Hlboča. Po modrej dolinou do Smoleníc a cez obec ( naozaj len malý kúsok) ku kostolu.

S deťmi 2 a 5 sme trasu prešli za zhruba 2 a pol hodinky a ďalšie 2 hodinky sme strávili pozorovaním oblakov, chrobákov, kvetov a všetkého možného aj nemožného na lúke pri zámku.

smolenicky zamok

EXTRA TIP: Pri vodopáde môžete nájsť kešku. A rozprávkové lúky pod zámkom sú fakt skvelé miesto na oddych. Deti môžu bezpečne lietať a či už bezpečne alebo menej, nechám na vás, loziť po stromoch. No a rodičia užívať si výhľad a možno aj kávu, ktorá sa dá kúpiť pri začiatku stúpania k hradu. 

oblaky a luka pod smolenickym zamkom


Páčia sa vám tieto miesta? Poznáte ich? My tento rok s deťmi spoznávame Malé Karpaty "vo veľkom", tak vám postupne pridám aj iné naše tipy na výlety :)

Lebo nie je výlet ako výlet, keď ho človek plánuje s deťmi. Vtedy odhadované časy v turistickej mape naberú úplne iný rozmer. Určite to poznáte. Tu chrobáčik, tam kamienok, kde tu strata motivácie, kde tu strata rodičovských nervov, had na ceste, kvietok na lúke, a všetky tie iné premenné, ktoré výsledný čas ovplyvnia. A to veru vo väčšine tipov na výlety nepíšu :D

hrajuce sa deti

Tatiana

PS: skvelá vychytávka, aby ste nenosili v batohu milióóón vecí, je merino oblečenie. U nás môžete kúpiť to od Crawler-u. Overené a odskúšané máme, že vydrží dlho a tie vlastnosti, paráááááda.

Ak sa vám článok páči, poteším sa zdieľaniu :)

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.