Ako obliecť bábo do nosiča či šatky počas chladných dní?

Na úvod rýchle praktické info: pri malých nechodiacich bábätkách, ktoré neplánujeme veľmi vykladať von zo šatky/nosiča počas nosenia, zaistíte optimálny tepelný komfort tak, že medzi vami a bábom bude čo najmenej vrstiev oblečenia. (Je to výhodné je pre ľahké dojčenie, ak dojčíte. A praktické pri striedaní tepla a chladu - slnko a tieň, lebo vyzliekate/obliekate len vrchné spoločné vrstvy.)

Ideálne sú preto pod spoločnú vrchnú vrstvu bodynká, legínky, tepláčiky, overaly v kombinácii s hrubšími ponožkami (resp. botičkami na nosenie). Pokiaľ možno, oblečenie volíme bez fixne našitých chodidiel. Tie by mohli bábu nepríjemne tahať nožičky a je to aj jedným z častých dôvodov, pre ktorý sú deti pri nosení nespokojné. Ak už niečo s "nožičkami" obliekate, dajte pozor, aby bolo oblečenie voľnejšie a nožičky neťahalo. Ja obľubujem bodynko a legínky z merino vlny. Ak je chladno, pridám flísový overal

merino oblecenie hrdzave

Netreba zabúdať, že nosiaca pomôcka, či už šatka alebo nosič, sú akoby ďalšiou vrstvou oblečenia a spolu s vaším telom zabezpečujú teplo. Preto zvýšenú pozornosť treba venovať tým častiam tela, ktoré sú mimo tejto zóny. Teda nohy, hlava, a pri akčnejších nosencoch už aj ruky. V zásade však platí, ak nie je špeciálna potreba, že obliekame bábo tak ako nás. Každý rodič si však najlepšie pozná seba a svoje dieťaťko. Máme rôznu citlivosť na chlad. Každopádne, či je bábu príjemne, zistíte asi najlepšie na zátylku (mimo toho, že je nespokojné). Chladnejšie ruky či tvár nemusia hneď znamenať, že mu je zima.

Na hlavu je pre mňa optimálnym riešením kukla. Je to ten kus oblečenia, ktorý zakryje hlavu aj krk naraz. Zaujímavým bonusom je, že deťom celkom dlho trvá kým prídu nato ako ju dať dole :) Ale tak isto poslúži samozrejme čiapka a nákrčník.

dieta v merino kukle

Na nohy sú vynikajúcim riešením návleky. Ľahko a rýchlo ich natiahnete / stiahnete podľa potreby. Ak nechcete investovať do funčkných detských, skúste v obchode s pančuškami (ponožkami) pozrieť dámske. Ja som si pri prvej dcére takto kúpila vlnené za pár euro a boli skvelé :)

crawler-merino-navleky

Návleky môžete použiť aj na ruky, tam však neprekryjú ramená a tak to pre mňa už nie je úplne optimálnym riešením. Tu volím radšej hrubšiu vrstvu oblečenia priamo pre bábo, mikinu, tričko a tenšiu spoločnú vrstvu na vrch. Ako núdzové riešenie niekedy dieťatku môže poslúžiť jeho mikina na zips, ktorú oblečiete rozopnutú cez ruky na šatke/nosiči. Ruky a ramená sú príjemne v teple a vy sa tak nemusíte báť, že vášmu drobcovi bude zima.

Ak plánujete dieťaťko vyberať, napr. do autosedačky, odporúčam obliecť tak, ako vy samy pôjdete do auta. Môžete si obaja dať napr. mikinu a na vás nosičskú bundu, ktorú pri aute/ v obchode/ u lekára vyzlečiete. Ak sa vám v aute zdá zima kým sa vyhreje, dieťatko môžete zakryť dekou.

Inak, ešte taký tip - ak nosíte chodiace dieťa, ktoré zrazu so zablatenými mokrými nohami chce nosiča (nočná mora nosiacich mám občas :D), môžete na topánky dať nemocničné návleky alebo igelitové vrecko. Aby ste si nezašpinili oblečenie. 

Aké funčkné materiály odporúčam?

Čo sa materiálu týka, u mňa jednoznačne vedie merino. Kvalitné merino je prírodný vzdušný materiál, ktorý má skvelé termoregulačné vlastnosti, je antialergénne (vhodné aj pre atopikov), nezapácha a jeho údržba je nenáročná. Pokiaľ nie je viac znečistené, stačí ho vyvetrať. Prať ho môžete v pračke podľa pokynov výrobcu v pracom prostriedku vhodnom na vlnu. (Ten je dostupný v bežných drogériách, u nás kúpite značku Tierra Verde).

Cez nás si môžete objednať merino českej značky Crawler - drobné doplnky máme skladom (kukly, návleky, čižmičky,...), cez hromadné objednávky si môžete objednať všetky produkty dostupné u výrobcu.

Zaujímavým materiálom je aj kombinácia merino vlny s hodvábom. S tou však osobnú skúsenosť nemám.

Outlast poznáte? Nemôžem tento skvelý materiál nespomenúť. Je viazaný na bavlnu, preto ho nájdete v kombinácii práve s ňou. Jeho termoregulačné vlastnosti fungujú na inom princípe ako pri merino vlne. Zatiaľ čo väčšina funkčných materiálov pot odvádza bez "následkov", outlast jeho vznik reguluje. Je to trochu veda, proste fyzika v praxi, takže do detailov zachádzať nebudem :) Ale mali sme body aj tepláčiky (mali, lebo už sú babám malé) a využili sme nielen na horách, ale aj počas upršaných dní.

Inak, vedeli ste, že tento materiál bol vyvinutý pre kozmonautov? :)

Na trhu nájdete samozrejme aj iné funkčné materiály, viac menej už potom však syntetické. Tieto 2 sú však za mňa pre nosencov naj ako spodná vrstva.

Hm, nestačí obyčajné "bavlnené oblečko"? Tieto veci sú dosť drahé.

Častá otázka, najmä od tých z vás, ktorí nemajú s funkčnými materiálmi vlastnú osobnú skúsenosť. Ale áno, stačí. Dá sa fungovať aj v klasickom oblečení. Funkčné materiály však zapezpečia vyšší komfort. Nedržia vlhkosť, teda ich nie je potrebné tak často prezliekať a kontrolovať "spotenie", aby sme nenachladli. Teplotu vedia do určitej mieri regulovať, čiže je menej teplo, menej zima, podľa potreby. Dýchajú.

Kvalitné oblečenie, nielen termo, je vyššia počiatočná investícia, z dlhodobého hľadiska sa vám však vráti. Detské veci viete nájsť rastúce a tie kvalitné vydržia nielen pre jedno dieťa. Prípadne ich predáte ľahko ďalej. Alebo kolujú po deťoch v rodine. A my dospelí tie naše kúsky vynosíme roky :)

Inak, nájdete ich v rôznych cenových skupinách. Často veľmi fajn aj z druhej ruky, v bazárikoch. A do konca vraj občas merino aj outlast majú i v second hand obchodoch ;)

Tatiana

PS: Ak sa vám článok páči, poteším sa zdieľaniu :) 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.