Ako si vybrať nosiacu pomôcku? (šatku alebo nosič)

Každá mama alebo otec má iné dôvody, pre ktoré s nosením dieťatka začne.

Niekto si nosenie zamiluje, má rád tú blízkosť a dotyk, pre niekoho práve naopak, je nosenie čisto praktická záležitosť. Niekto nosí výlučne, niekto kombinuje s kočíkom (a niekto nenosí vôbec). Niekto nosí celé dni, niekto raz za čas. Všetky tieto a všetky ďalšie kombinácie sú v poriadku. Pretože pre každého je správne to, ako to jemu a jeho bábu vyhovuje. Tak ako v iných rodičovských otázkach, neexistuje ani pri nosení detí univerzálna správna dokonalá odpoveď.

Ak ste sa však nosiť svoje dieťatko rozhodli, dôležité je nosiť tak, aby to bolo pre obe strany pohodlné - áno, aj pre osobu, ktorá nosí, naozaj nosenie môže byť pohodlné. Výber správneho ergonomického nosiča alebo šatky je polovica úspechu (druhá je nastavenie alebo postupné vypilovanie úväzu). 

Bohužiaľ, na trhu sú často pomôcky, ktoré sa na prvý pohľad prezentujú ako ergonomické, ale nie sú. Marketing (a pri detských veciach a farmácií obzvlášť) je veľmi silná zbraň.

Ako si teda správne vybrať nosiacu pomôcku?

Toto sú také 2 základné body, ktoré by mali byť splnené:

Bábätko by malo byť v nosiacej pomôcke podsadené a tvar postavenia jeho nožičiek a zadku tak pripomínať písmeno M - teda zadok je nižšie ako kolienka.

M-pozicia

(Zdroj: Baby-Doo USA)

Nosiaca pomôcka by nemala byť vystužená (to platí najmä pre nosiče) - umozňuje tak zaguľatenie chrbátika podľa aktuálnej vývojovej fázy chrbtice. U novorodenca pripomína zaguľatenie tvar písmena C.

Vyvoj-chrbtice

(Zdroj: Baby-Doo USA)

Následne je výber trošku zložitejší, no netreba sa ho báť. Skúsené poradkyne nosenia vám rady poradia a dobré rady nájdete aj na Facebooku v nosiacich skupinách či špecializovaných nosiacich obchodoch. Len sa pýtajte :)

Šatka alebo nosič?

Najskôr si teda treba premyslieť, či chcete skúsiť šatku alebo nosič. Následne sa výber bude zužovať na základe veku (konfekčnej veľkosti) a hmotnosti bábätka. Šatka sa krásne prispôsobí bábu a obopne ho, nosič je niekedy zase rýchlejšie nahodený – toto býva výhodou pri chodiacich deťoch. (Hoci je to relatívne, skúsené „nosnice“ by mi určite oponovali, že aj šatku uviažu za pár sekúnd :).)

Šatky existujú pevné a elastické.

Elastickú šatku vo všeobecnosti osobne príliš neodporúčam, pretože vydrží krátko (okolo 6-7 kg už nebýva pohodlná) a viaže sa s ňou primárne 3 vrstvový úväz (čo je v lete za mňa naozaj nič moc- predstavte si to tak, akoby ste mali na sebe 3 tričká).

Pevných šatiek sa vám môže v súčastnosti zdať na trhu nespočetne veľa - sú dostupné rôzne farby, vzory, prímesy, šatky hrubšie a tenšie. Tak isto sú v rôznych cenových kategóriach.

Všeobecne však platí, že si vyberáte veľkosť šatky podľa svojej konfekčnej veľkosti a gramáž podľa váhy bábätka:

Ak nosíte oblečenie XXS-S (cca 32 – 36), je pre vás optimálna veľkosť 5 (4,2m).
Pri M-L (cca 38 – 42) je to šatka dĺžky 6 (4,6m).
A pri XL a väčších (od cca 44) si kúpte šatku veľkosti 7 (5,2m). 

V prípade, že váhate, vezmite väčšiu veľkosť. 

Gramáž šatky je údaj, ktorý nám v podstate prezradí niečo o jej "pohodlnej nosnosti". Ide o hmotnosť na meter štvorcový. Údaj je orientačný, pohodlie pri nosení závisí nielen od gramáže, no aj od zvoleného úväzu (môže byť napr. viacvrstvový) alebo tkania.

Toto je také moje zhrnutie (vlastné, iná skúsená "nosnica" alebo poradkyňa ho môže mať trochu odlišné):

Menej ako 220 g/m2 – tenká šatka
220 – 240 g/m2 – stredne tenká šatka
240 – 280 g/m2 – stredne hrubá šatka
Viac ako 280g/m2 – hrubá šatka

Čo sa zloženia šatiek týka, taká základná je pre mňa bavlnená. Potom sú rôzne prímesové šatky, napr. bavlna s bambusom, ľanom, konope, hodvábom, merino vlnou, tenclom,... a niekedy môžete nájsť aj troj- či štvorkombináciu materiálov.

Pre novorodenca odporúčam šatku s gramážou zhruba do 240 g/m2. Na začiatok čisto bavlnenú, lebo má relatívne ľahkú údržbu. Farbu a vzor si už vyberiete podľa svojej finačnej hranice. Zaujímavé kúsky sa dajú kúpiť už aj okolo 60 euro, väčšinou je to okolo tých 100 euro. Funkčnú šatku v bazáriku niekedy nájdete aj za menej, samozrejme.

Základný predný úväz, ktorý sa učí, je kríž s kapsou dnu. (Pre väčšie deti je neskôr veľmi fajn aj úväz dvojitý kríž). V šatke môžete nosiť na bruchu, na boku a na chrbte. Pri každom druhu nosenia je možnosť viacerých úväzov, ktoré sa postupne môžete podľa potreby naučiť. Vyberiete si tie, ktoré vám a drobcovi budú vyhovovať. Niekto nosí kríž s kapsou dnu aj celé svoje nosiace obdobie :) (Často tak do roka a pol až 2. Pri väčších deťoch už nezvykne byť pohodlný, lebo cez ne vpredu poriadne nevidno.)

TIP: Pri šatke si treba dať pozor, najmä ak kupujete cez bazár mimo nosiacich skupín, aby ste nekúpili „obšitú metráž“. Šatka sa totiž správa a pruží inak ako bežná látka a spĺňa zároveň kvalitatívne a bezpečnostné štandardy. Nebojte, v dobrom obchode vám poradia správne :)

Nosiče sú dostupné v rôznych prevedeniach.

Základný je nosič celoprackový. Sú však aj nosiče, ktoré sa viažu (alebo kombinácia - bedrový pás na sponu, ramenné popruhy sa viažu) alebo nosiče bez bedrového pásu (onbu). Typov je viac, tento prehľad je však naozaj taký základ.

Ak si vyberáte nosič a máte možnosť, je fajn si najskôr nejaké pred kúpou vyskúšať. Táto možnosť býva u poradkýň nosenia či na podporných skupinách vo vašom okolí. Alebo v špecializovaných obchodoch, ktoré postupne vznikajú. Taktiež existujú požičovne, kde si nosič môžete na pár dní požičať. Nosiče majú rôznu hrúbku bedrového pásu, polstrovania, rôzne spôsoby nastavovania a preto je dobré si skúsiť, čo vám sadne :)

Nosič by nemal mať vystuženú (pevnú) chrbtovú opierku a mal by poskytnúť dostatok látky medzi nožičkami. Nosiče, v ktorých sa dá nosiť tvárou od vás, nekupujte. Tieto na nosenie vhodné nie sú, nie je v nich možné dosiahnuť správnu polohu pre nosenca a nie sú pohodlné ani pre vás. Zároveň je v nich bábo zahltené podnetmi a preto sa neodporúčajú ani z psychologického hľadiska. V prvom momente sa vám môže zdať, že sa nosenie tvárou vpred dieťatku páči (výrazné to býva najmä okolo 3-4 mesiaca, kedy dieťa začína viac vnímať a sledovať okolie), no v konečnom dôsledku sa pred podnetmi nemá kam schovať, keď potrebuje. A okrem toho v týchto nosičoch zvykne byť látka medzi nožičkami príliš úzka, čo vedie k nesprávnej polohe nosenca a vyvíja nevhodný tlak na genitálie a chrbticu.

Nosiče majú rôzne veľkosti.

Tzv. Babysize sú nosiče pre novorodencov. Tieto vám často nevydržia dlho, ale ak plánujete nosiť v nosiči od narodenia, je to podľa mňa dobrá investícia. Nosič môžete neskôr predať a vymeniť za väčší. Je tu ešte možnosť nosiť novorodenca v nosiči, ktorý má integrovanú novorodeneckú vložku. Túto možnosť však osobne neodporúčam. Dosiahnuť správnu polohu dieťatka je v nej totiž zložitejšie. Ak nechcete investovať do babysize nosiča, odporúčam radšej kombináciu nosič a šatka.

Druhá kategória sú nosiče, v ktorých je väčšinou možnosť nosiť od 3-4 mesiacov do 12-18 mesiacov. Údaj je orientačný, záleží od konkrétneho dieťatka. Niektorí výrobcovia radšej udávajú odporúčanie v konfekčnej veľkosti oblečenia. Tieto nosiče sú také univerzálne, vydržia vám relatívne dlho a ak si vyberiete pre vás pohodlný, niekedy je aj na celé nosiace obdobie.

Potom sú tu ešte nosiče veľkosti Toddler – takto sa väčšinou označujú nosiče vhodné od 12 mesiacov do 3 rokov (plus mínus :) ).

A pre veľké veľké deti, ktoré sa občas rady ponosia, niektorí výrobcovia ponúkajú nosiče v XXL verzii :)

(Veľkáči nemusia mať vždy látku od kolienka po kolienko, je potrebné dbať len na správne postavenie nožičiek a zadku - obrázok 1. Ceď oni nám koniec koncov aj povedia, či im je pohodlne.)

Moje osobné postrehy na záver.

Nebojte sa šatky. Šatka vám dáva mnoho možností a učenie robí majstra. Ak máte strach alebo rešpekt k viazaniu (je prirodzený, lebo veď bábo je to najcennejšie, čo máme), môžete osloviť skúsenú nosiacu maminu alebo poradkyňu vo vašom okolí.

Ak plánujete nosiť svoje bábo od narodenia, odporúčam na začiatok kombináciu: 1 pevná šatku a nosič. 2 nosiace pomôcky považujem za potrebné, ak chcete aktívne nosiť. Pokiaľ je jedna špinavá (ovracaná, spotená, mokrá,...), kým sa vyperie, máte tú druhú :)

Kombináciu s nosičom preto, lebo práve v nosičoch častejšie nosia tatinovia, ktorí šatku odmietajú z rôznych dôvodov. Proste, praktickí muži, chcú to mať rýchlo a ľahko nahodené a šatka taká síce tiež je, ale až na druhý pohľad. Každopádne, môžu sa tak aktívnejšie podieľať na starostlivosti o bábo a budovať si s ním vzťah, napr. ak ho v nosiči uspávajú. Kontakt je úžasná vec na budovanie vzťahovej väzby nielen medzi mamou a bábou, ale práve aj tatinom a bábom. A mamina tak môže mať nejakú tú minútu pre seba :)

Pri výbere nosiča skúste naozaj nájsť možnosť, ako si nosič pred kúpou vyskúšať. Ak túto možnosť nemáte, pozrite si na nete recenzie, pýtajte sa, zistite si referencie v nosiacich skupinách. A pýtajte sa, odkiaľ nosič je - kvôli certifikácii materiálov a praciek neodporúčam nosiče z "Číny".

Tatiana

(V článku nájdete základný prehľad. Zámerne nemenujem žiadne konkrétne značky nosičov a šatiek. Tento článok nemá byť reklamný, ale informačný. Ak vás zaujímajú moje postrehy ku konkrétnym značkám, šatke či nosiču, môžete mi napísať :)

Článok obsahuje moje skúsenosti a názory. Som certifikovaná poradkyňa nosenia cez OZ Mamila, aktívna nosiaca mama a človek, ktorý sa aktívne zaujíma a vzdeláva v oblasti nosenia detí, podpory prirodzených pôrodov a kontaktného rešpektujúceho rodičovstva.

Osobné poradenstvo poskytujem po dohode v Pezinku a okolí. )

PS: Ak sa vám článok páči, poteším sa zdieľaniu :) 

 

 

 

 

 

 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.