Nosenie detí v chladnom počasí - čo si obliecť? (Vrchné vrstvy-prehľad)

Jeseň sa pomaly začala a tak možno aj vy práve premýšľate nad tým, ako budete chrániť seba aj bábo počas prichádzajúcich chladnejších dní. Možností je na trhu relatívne veľa, tu nájdete ich základný prehľad :) Písať dnes budem o vrchných vrstvách, o funkčných spodných materiáloch a vychytávkach zase nabudúce ;)

(Ukážkové foto zámerne nepridávam k jednotlivým odstavcom, článok nie je reklamný na niektorú konkrétnu vec/značku. Moje fotky vytiahnuté z archívu nájdete na konci článku.)

Prvá a základná možnosť je, že sa oblečiete každý samostatne. Teda, že dieťatko budete nosiť na vlastnej bunde/mikine a ono bude tiež oblečené akoby bolo bežne na von. Treba však dať pozor, aby dieťatko nemalo tepláčiky alebo overal s "pevne našitým chodidlom", pretože by ho to mohlo ťahať na nohe (toto platí aj pri dupačkách a pod.). A ak, tak aspoň o niečo väčšie číslo. Tento variant je vhodnejší však skôr pri väčších deťoch, už chodiacich, ktoré potrebujeme len na chvíľu poponiesť. Jeho výhodou je, že vonku ani na chvíľu "neomrznete". Nevýhodou zase horšia pohyblivosť/obratnosť pri viazaní šatky alebo nahadzovaní nosiča. A ak dojčíte, tak je to za mňa tiež trošku nepohodlné.

Druhá alternatíva je použiť väčšie oblečenie, do ktorého sa zmestíte obaja. Mikinu alebo bundu od manžela, brata, zo sekáču, ... Tu nie je moc čo rozpisovať, skrátka je to fungujúce riešenie, ak vám to stačí.

Ďalšou z možností je využiť tzv. ochrannú kapsu. Na trhu ju nájdete vo viacerých prevedeniach - softshellovú, softshellovú zateplenú, softshellovú s odnímateľnou hrejivou vrstvou, flísovú, z merino vlny,... Kapsa má väčšinou uchytenie riešené pomocu popruhov, ktoré si prekrížite na chrbte (alebo dáte iným spôsobom, výrobcovia majú na stránkach popis ako ju nosiť). Často si toto riešenie vyberajú rodiny, v ktorých nosia obaja rodičia (alebo aj iní členovia rodiny) a nechcú investovať do nosiaceho oblečenia pre každého z nich. Pre mňa osobne bolo negatívom pri nosení kapsy, že mi "fúkalo na chrbát", keďže som musela mať svoju vetrovku rozopnutú. Toto sa však dá riešiť napr. omotaným šálom cez kríže a popod zadok a nohy bábätka. Oproti bunde so vsadkou mi prekážalo aj o niečo dlhšie obliekanie / vyzliekanie napr. v obchode. Ochranné kapsy nájdete na trhu zhruba od 50 euro vyššie.

Štvrtou možnosťou je tzv. vsadka, ktorú si môžete nechať ušiť do vašej vlastnej mikiny/bundy. Ak máte skúsenosť so šijacím strojom, môžete si ju ušiť aj samy. Alebo poprosiť maminu či krajčírku vo vašom meste. Na internete je dostupných niekoľko strihov, najzákladnejší má tvar obĺžnika. Vsadka je z môjho pohľadu skvelým riešením, ak chcete pohodlne nosiť, no nechcete príliš veľa investovať. Treba si dať pozor, aby ste správne vybrali pasujúci zips k tomu na vašom oblečení (s tým vám výrobcovia vsadiek poradia dokonca aj na diaľku) alebo je aj možnosť našiť na vaše oblečenie dodatočný zips, ktorý po skončení nosiaceho obdobia vypárate. Vsadky kúpite približne od 20 euro. Nevýhodou pre mňa v tomto prípade je, že sú primárne určené na nosenie vpredu (za predpokladu, že vlastné oblečenie na nosenie dieťaťa na chrbte nechcete rozstrihnúť).

A potom je tu možnosť kúpiť si "oblečenie na nosenie". Teda špeciálne nosičské mikiny, svetre, bundy, kabáty, pršiplášte,... Dnes je toho na trhu už dosť, môžete vyberať podľa ceny, štýlu, farieb, materiálu, či chcete nosiť len vpredu alebo aj vzadu, podľa doplnkov, ktoré k nim sú (tehu vsadka, nákrčník a pod.), ročného obdobia,... Nájdete lacnejšie, no funčkné varianty a tak isto o niečo drahšie, no kvalitné a štýlové oblečenie, ktoré si budete chcieť nechať aj po skončení nosenia, lebo perfektne sedia aj samostatne. A samozrejme sú tu aj štýlové kúsky, kde už cenu tak ako pri iných veciach určuje viac menej značka :) Kvalitné nosičské oblečenie je dobrá investícia, ak aktívne nosíte a plánujete nosiť aj na chrbte. Za mňa jednoznačná voľba. A ak si ho neskôr nebudete chcieť nechať, môžete ho posunúť kamoške alebo predať cez bazár :) Cenové kategórie sú tu rôzne, preto nebudem uvádzať od akej ceny oblečenie na nosenie nájdete. Na trhu sú však dostupné naozaj kvalitné (aj lokálne) značky, ktoré sú veľmi dobre navrhnuté aj poctivo ušité.

Inak, ja som si skúsila naozaj takmer všetky možnosti :D Úplne na začiatku som si oblieka svoju mikinu naopak, aby som prekryla Zuzku. Potom som chvíľu chodila v manželovej. Dostala som kapsu, ktorú sme odskúšali na dovolenke v Tatrách. Tam som mala aj flísovú mikinu. Po tejto dovolenke som si kúpila svoju prvú nosičskú softshellku, ktorú by som si mimochodom dnes už nekúpila, lebo je krátka a spadá do tej kategórie viac funkčnej ako peknej. Ale vtedy som nechcela investovať viac ako bolo nutné. A možnosť skúsiť rôzne značky ako dnes, napr. na nosiacich podujatiach, ešte nebola tak dostupná. Ako bonus, pri mojej výške (174 cm) ročnému dieťaťu už spod nej trčia nohy. Ale nosím v nej už druhú dcérku a plánujem ju podarovať kamoške, lebo účel plní, je v nej teplo, nepremokne a neprefúka :) Len časom hold človek mení preferencie a občas aj nároky :) No a kúpila som si teda ešte jednu mikinu a skúsila / pozrela si viacero druhov a značiek oblečenia na nosenie. Kombinujem to podľa potreby. Raz nosičská mikina, raz nosím na bunde, raz improvizujem, ...  A aby som nezabudla, na zimu som si ešte pri prvej dcére ušila vsadku do mojej lyžiarskej bundy - od dokonalosti má ďaleko, ale účel stále plní. 

A nakoniec pár tipov:

Niekto si miesto kapsy vystačí s dekou, ktorú dá cez bábo. Aj s takou tou do autosedačky. Alebo s o pár čísel väčšou mikinou. A dokonca som videla, že niektorým maminám na bundu sedel aj zips z fusaku, tak ho použili ako vsadku. Ako pršiplášť fajn poslúži väčšie pršiplášťové pončo, ktoré strihnete podľa potreby. Fantázií sa medze nekladú, najmä, nech ste aj s bábom pohodlne v teple :)

Ak nemáte k mikine/bunde nákrčník na krk, ktorý sa dá k nim pripnúť alebo máte vsadku či kapsu, popozerajte sa po dlhšom nákrčníku, ktorý vám prekryje dekolt. Niektoré značky majú také, ktoré sa dajú spojiť s kuklou alebo nákrčníkom pre bábo, čo je super vychytávka. Ale aj tu platí, že môžete použiť pokojne väčší šál, ak to vám stačí a bábu neprekáža. Len treba dať pozor, aby sa mu do moc huňatého šálu nezabáral noštek (To nestraším, len pripomínam, nebojte :) ).

Inak, popozerajte aj bazár v nosiacich skupinách alebo sa spýtajte u vás v lokálnej skupine, možno nájdete vhodné cenovo dostupné riešenie pre vás práve tu.

Tatiana

PS: Ak sa vám článok páči, poteším sa zdieľaniu :) 

 A sľúbená fotodokumentácia (sú to fotky, ktoré neboli fotené za účelom promo, chápete :D) :

V mojej mikine, ktorú som si obliekla opačne:

zena nosiaca svoje dieta

Samostatne oblečené:

nosenie deti v zime 1

Vsadka do zimnej bundy:

nosenie deti v zime 2

Flísová mikina a kapsa:

zena v nosiacej mikine

nosiaca mama s kapsou na nosenie deti

V nosičskej mikine:

zena v nosicskej mikine

V nosičskej bunde (to som bola tehu ešte aj):

dieta na chrbte v nosicskej bunde

Kombo mikina a softshellová bunda: 

zena a dieta v ciernej softshellovej nosicskej bunde

(Fotky nie je možné ďalej šírit bez súhlasu autora.)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.