Nosíme deti v lete

Leto je v plnom prúde. Horúce dni utekajú jeden za druhým. Teplomer ukazuje závratné teploty a prázdninovo dovolenkový kalendár plno zaujímavých akcií. Ako sa však na ne dostať s malým nosencom a pri tom "v zdraví prežiť"? Mám tu pre vás pár mojich, ale i zozbieraných tipov a trikov na nosenie detí v lete.

Ako prvé by sme si mali uvedomiť, že v lete je naozaj teplo. A keď je teplo, je teplo všade. Teda aj v šatke/nosiči :)

Výberom vhodnej nosiacej pomôcky, úväzu, či oblečenia si však nosenie môžeme spríjemniť :)

 • V čom teda nosiť? "Alebo v čom nenosiť?" :)

Nosiaca pomôcka je tiež akoby jedna vrstva, ktorú na sebe máme. Aj preto určite neodporúčam na leto elastickú šatku. Viaže sa s ňou najčastejšie úväz kríž s kapsou von a kedže je to úväz trojvrstvový, je to akoby sme na sebe mali napr. 3 tričká. A v tých by bolo teda horúúúco.

Všeobecne čo sa pevných šatiek týka, na horúce dni sú obľúbené prímesové s príjemne chladivým ľanom, konope, bambusom alebo hodvábom. A klasika, ktorou sa nič nepokazí za každého počasia, je celobavlnená šatka. Ak hľadáte niečo s ľahkou údržbou, siahnite po bavlne alebo tencli.

Pri šatkách je dobre sa zamerať aj na väzbu - hustejšie tkané šatky sú menej vzdušné. (O konkrétnych väzbách vám viac napíšem v samostatnom článku.)

Čo sa týka nosičov, na leto je možné zvoliť variant so sieťkou v chrbtovej opierke, ktorú dnes ponúka viacero výrobcov.

A skvelá vychytávka na leto je ring sling, ak hľadáte niečo na občasné poponesenie drobca z ihriska. Je ľahký, spratný a najmä vcelku vzdušný, keďže sa nosí len na jednom ramene.

zena s dietatom v satke Sestrice

(Na fotke je šatka Sestrice Bylinky Mint - bavlnená. A pod hlavou má Betka bavlnený potiak.)

 • Ak v šatke, aký úväz zvoliť?

Na leto sú výborné jednovrstvové úväzy. Kríž s kapsou dnu alebo batoh, ak nosíte na chrbte, pri nosení na boku sa dá efekt ring slingu dosiahnuť naviazaním úväzu Robins Hip Carry (variant s ring sling krúžkom alebo bez). Výborný variant, nielen ak častejšie bábo vykladáte, je úväz dvojitý kríž. Tento úväz je vzdušný po bokoch a skúsené "nosnice" ho môžu vyšperkovať variantom s krúžkom na chrbte.

V lete oceníte aj kratšie šatky a môžete použiť variant uzla pod zadkom nosenca, napr. pri KSK. Vtedy sa síce inak rozloží váha, nakoľko šatka nepôjde okolo vás, ale ak vám to neprekáža, je to fajn možnosť ako nemať okolo seba pás šatky.

nosime dieta na chrbte

(Na fotke je šatka Baie Nature Nectar - bavlnená. Úväz je batoh s ukončením "tibeťana".)

 • Ako sa obliecť?

Toto je téma naozaj obsiahla, v princípe by som to však zhrnula takto: Ak oblečiete sebe aj bábu to čo by ste si obliekli bez nosenia, nič sa nestane. Dôležité je skôr nezabudnúť častejšie prezliecť spotené oblečenie a nosiť si dostatok suchého oblečenia so sebou. Ak bábo vyberiete zo šatky či nosiča, mohlo by ho v spotenom mokrom oblečení "ofúknuť".

Inak, v bežných obchodoch tiež viete zohnať zaujímavé vzdušné kúsky oblečenia pre drobcov.

Výberom vhodného funkčného oblečenia si však viete zabezpečiť trochu väčší komfort. Skvelé sa hodia bodynka a kraťasy z letného merina, bambusové, ľanové. Tieto látky sú prirodzene antibakteriálne a rýchlo schnú. Videla som tip aj na body v kombinácii bavlna-hodváb, s tým osobnú skúsenosť nemám.

Odporúčam skúsiť funkčné oblečenie aj pre nosiaceho. Najmä ak sa chystáte napr. na turistiku či dlhší výlet, oceníte vlastnosti merina či bambusu. Dnes je na trhu široká ponuka. A tričká sú dostupné aj "kojo" verzii, ak potrebujete :)

dojciaca mama v merino obleceni

(Na fotke je merino oblečenie značky Crawler. (c) Crawler.)

 • Čo na hlavu?

Moje deti neznesú na hlave nič :D Ak vaše áno, pri nosení odporúčam pokrývky hlávky bez tvrdého šiltu - klobúčiky alebo ľahké tenké čiapočky, trojuholníčky. Ak chcete zakryť krk, na trhu sú dostupné varianty s predĺženou zadnou časťou.

 • Moje letné vychytávky

Okrem funknčného oblečenia a "letnej" nosiacej pomôcky je dobré, aby bábätko nemalo hlavu položenú priamo na vašej hrudi. Síce je to svojím spôsobom termoregulačné, ale v teple sa obaja potíte a preto je fajn minimalizovať vznik potničiek vložením kúsky látky medzi vás. Najlacnejší funkčný variant je použiť klasickú bavlnenú plienku. Tú má doma asi každá mama. Zložíte ju na požadovaný rozmer a vložíte pred viazaním medzi vás (alebo len pod hlavu). Nevýhodou je, že sa posúva a zložením sa stáva viacvrstvovou. Zaujímavým variantom je použitie potiaku - je to malý trojuholník, ktorý si pripnete o ramienka trička alebo podprsenky. Dostupný je v bambusovej alebo bavlnenej verzii. Podobný bavlnený trojholník ponúka aj značka Angel Wings. Ako núdzové riešenie viete však použiť čokoľvek, kľudne aj náhradné oblečenie, ktoré podložíte bábu pod hlavu keď zaspí. Videla som dokonca, že niektoré maminy použili kapucku z nosiča, ak bola odnímateľná.

Ak dojčíte, môžete použiť tričko/šaty na dojčenie, v ktorom máte možnosť dojčiť a pri tom zakrytú hruď.

Okrem tohto sú pre mňa skvelou letnou vychytávkou merino návleky na nohy. Oceníte ich najmä počas dlhých letných večerov. Bábu ich jednoducho natiahnete/stiahnete podľa potreby bez toho, aby ste ho museli vyberať zo šatky či nosiča.

potiak 107-2 ret

(Na fotke je potiak.)

Inak, pri prvej dcérke som to až tak neriešila. Celé leto sme sa prenosili v našej hodvábnej Natibaby, za ktorou mi veru je aj ľúto a v sieťovaných bodynkách z jedného nemenovaného reťazca :) Takže nebojte, naozaj sa to dá aj bez špeci ultra super pomocníkov :)

O nosení v lete by sa toho dalo ešte písať dlho, na záver mám pre vás však už len pár všeobecných tipov a rád:

 • Noste, len ak je to vám aj dieťatku pohodlné :)
 • Ideálne je chodiť viac po tieni, ak je možnosť a medzi 11-14 sa zdržiavať dnu (počas najhorúcejších dní).
 • Nazabudnite na ochranný opaľovací krém, ak používate, najmä na tie časti tela, ktoré nie sú chránené (ruky, nohy, zadná časť krku,...) a pokrývku hlavy.
 • Nebojte, že by bábu bolo "chladno". V lete aj pri obliekaní platí, že menej je niekedy viac.
 • Častejšie prezliekajte spotené oblečenie keď bábo vyberáte z nosiacej pomôcky.
 • Dodržujte pitný režim - svoj aj dieťatka. Najmä čistá voda a dojčenie sú skvelé na doplnenie tekutín.
 • A 9 z 10 mojich kamošiek odporúča prekryť šatku pri jedení zmrzliny. Ak nosenec nespí, jeho ruky vedia byť šikovnejšie ako si občas dokážeme predstaviť :D

Tatiana

PS: Ak sa vám článok páči, poteším sa zdieľaniu :) 

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.