Pevná šatka (úvod)

Dobré ráno, dnes začínam s témou pevných šatiek na nosenie detí ???? A veru, téma to bude obsiahla. 

Aké sú to teda pevné šatky? :)

To sú tie, ktoré sú niekedy na prvý pohľad trošku strašiakom, ale často si ich zamilujete po prvom naviazaní ❤️ Pevné šatky môžu byť tkané strojovo alebo ručne. Dnes sú na trhu dostupné v stovkách vzorov a farieb, niektoré bežne, niektoré ako limitky. Niektoré kúpite jednoducho v obchodoch a v eshopoch, niektoré priamo od výrobcov, na niektoré dokonca býva súťaž o možnosť kúpy (tzv. draw), na niektoré musíte mať naozaj rýchle prsty v čase, kedy ich výrobca dá na svoju stránku,... Ale šatky kúpite aj z druhej ruky, v nosiacich skupinách na fb alebo modrom koníku. Cenovo sa pohybujú od desiatok do stoviek eur. 

Viazať môžete vpredu, na chrbte, na boku. Najčastejší úväz, ktorý sa s nimi viaže, je kríž s kapsou dnu. Ukončiť je možné uzlom alebo pomocou špeciálneho krúžku. 

Základné veci, na ktoré by ste pri výbere mali dávať pozor, sú podľa mňa dĺžka (veľkosť) a gramáž. Pri výbere si však treba dať aj pozor, aby ste nekúpili obšitú metráž. Šatky majú iné druhy väzby, inak pružia. Ak budete nakupovať v eshopoch alebo obchodoch špecializovaných na nosenie, metráž určite nekúpite a navyše vám často kvalitne poradia. Alebo sa poraďte v nosiacich skupinách na sociálnych sieťach.

Šatky sú dostupné vo veľkostiach 2-7 (občas 8). Dĺžku na základný úväz si vyberáte podľa svojej konfekčnej veľkosti.

Gramáž šatky je údaj, ktorý nám prezradí niečo o jej "pohodlnej nosnosti". Aj tu však platí, že údaj je orientačný, pohodlie pri nosení závisí aj od zvoleného úväzu (ten môže byť napr. viacvrstvový), väzby tkania, citlivosti ramien nosiaceho,... Šatky majú rôzne materiálové zloženie. Najčastejšie a najuniverzálnejšie sú celobavlnené šatky. Časté prímesy k bavlne sú bambus, ľan, konope, merino, hodváb, tencel... Občas sa však objavia aj šatky bez bavlny v zložení. 

Od zloženia záleží aj praktickosť údržby, teda či je treba často žehliť, ručne prať, a pod. Ale nebojte sa, "bežné" šatky v pohode operiete v práčke ☺️ Prášok by mal byť bez parfumov a optických rozjasňovačov.

PS: nabudúce už detailne k jednotlivým vlastnostiam, o úväzoch, atď.

(Text je skopírovaný z mojich IG postov, kde pre vás pripravujem krátke náučné posty nielen o nosení - môžete ma sledovať pod Tatiana_Zuzfuz)

 

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.