Prečo a ako správne nosiť svoje dieťatko?

Viete, že viac ako 2/3 ľudí na zemi nosí svoje deti? A vy?

Nosenie je nielen prirodzené, ale i praktické. Bábätko nosením nerozmaznáte, veď ono nakoniec ani nič iné nepozná. 9 mesiacov sa cítilo bezpečne v brušku a potom sa najlepšie cíti na ňom. Nemá odkiaľ vedieť, že svet je bezpečné miesto, potrebuje ho svojím vlastným tempom objavovať z bezpečia maminej náruče ❤️

Prečo teda nosiť? :)

Nosenie je veľmi prospešné pre bábo a budovanie jeho prirodzenej väzby k mame, tak isto ako aj k iným členom rodiny, najmä otcovi. Vzťahová väzba je dôležitá pre správny vývoj detičiek a práve nosenie je jedným z jej piliérov. Nosenie však priaznivo vplýva aj na celkový psychomotorický vývoj dieťatka, na jeho teplotu, pomáha regulovať jeho dýchanie, pomáha dojčeniu, pomáha dieťatku zaspať a mamine uspávať, ... Je veľa vecí, ktorým pomáha a ktoré uľahčuje :)

Nosiť je možné od narodenia, ak sa mama na to cíti a dieťatko je zdravé (nosenie je obzvlášť vhodné aj pre predčastniatka, túto tému však môžeme rozvinúť nabudúce). Pre nie úplne zdravé detičky odporúčam kontaktovať lekára, fyzioterapeuta alebo poradkyňu nosenia, ktorí vám poradia a pomôžu, avšak aj pre ne je práve nosenie veľmi často prospešné.

Dieťatko môžeme nosiť v šatke alebo v nosiči. Pozor, nie všetky nosiče dostupné na trhu sú však ergonomické!

Ako nosiť správne?

- Bábätko je v nosiacej pomôcke podsadené, teda má kolienka vyššie ako zadok (pripomínajú tvar písmena M) 

M-pozicia

- Chrbátik je zaguľatený do písmena C (neskôr s prirodzeným vývinom chrbtice sa to mení, novorodenec však chrbátik rovný nemá)

Vyvoj-chrbtice

- Ak nosíte v nosiči, jeho opierka nemá byť pevná a polstrovaná

- Nikdy nekupujte nosič, v ktorom sa dá nosiť tvárou vpred. Ak si nie ste istý pri výbere, spýtajte sa v skupine Nosíme naše deti na FB alebo nájdite vo svojom okolí poradkyňu nosenia či podpornú skupinu :)

A ešte malá finta záverom, dieťatko by malo byť tak vysoko, aby ste mu ľahko mohli dať pusu na vlásky 

(Text je skopírovaný z mojich IG postov, kde pre vás pripravujem krátke náučné posty nielen o nosení - môžete ma sledovať pod Tatiana_Zuzfuz)

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.