Šatka vs. Nosič (základný prehľad)

Prečo a ako správne nosiť svoje dieťatko pri ❤️ sme si už povedali, poďme si dnes povedať niečo o tom, v čom sa dá ergonomicky nosiť.

Tááákže, nosiť môžete v šatke alebo v nosiči. Skúste a vyberte si, čo vám sadne. Nič nie je čiernobiele, každému sadne niečo iné :)

Šatka môže byť elastická alebo pevná. Nosič prackový alebo viazací.

Elastická šatka je vhodná pre novorodenca a hoci niektorý výrobcovia udávajú nosnosť cca do 15 kg, reálne ju využijete do 6-7 kg. Potom začne byť nepohodlná. S elastickou šatkou sa viaže ako základný úväz kríž s kapsou von :)

Pevná šatka - tu je to trochu obsiahlejšie :) Totiž, pevné šatky sa delia podľa gramáže (nosnosti), dĺžky, väzby, prímesí,... Povedzme si teda na začiatok taký ozaj základ ;)

S pevnou šatkou sa viaže ako základný úväz kríž s kapsou dnu. Môžete s ňou však viazať aj iné úväzy vpredu, na boku, na chrbte. Viazania sa netreba báť, tréning robí majstra.

Šatky môžu byť tkané strojovo alebo ručne, ich cena sa odvíja od väzby, gramáže, vzoru, prímesi, atď.

Základná šatka je bavlnená, na leto je vhodná prímes bambus, hodváb, ľan.

Dostupné veľkosti sú od 2 do 7, najbežnejšie a najuniverzálnejšie sú 4, 5, 6. Základnú si vyberáte podľa svojej konfekčnej veľkosti.

Pre novorodenca je odporúčaná gramáž do 250, univerzálna je do tých 300, pre ťažšie deti a skúsených "viazačov" môžu byť gramáže vyššie.

Nosiče sú prackové alebo viazacie. Môžu byť vyrobené zo šatky alebo z látky.

Odporúčam nosiče, ktoré prešli certifikáciou, nosičom doma šitým alebo z "Ali" sa radšej vyhnite.

Viazací nosič je taký, ktorého ramenné popruhy (alebo aj bedrový pás) sa viažu ako šatka. Je to pohodlné, avšak nie vždy úplne praktické.

Prackový nosič je nosič, aký si bežne predstavíte. S bedrovým pásom so zapínaním na pracku (sponu), takisto ramenné popruhy sa zapínajú prackou.

Nosič nesmie mať vystuženú chrbtovú opierku a ak sa v ňom dá nosiť tvárou vpred, ani ho nekupujte. Ak ste taký dostali, nepoužívajte ho. Dieťa v ňom nie je v ergonomickej polohe, teda nemá kolienka vyššie ako zadok (pripomínaju písmeno M, pozrite predošlý článok).

Výrobca vždy uvádza odporúčaný vek bábätka, od ktorého je nosič vhodný. Každé bábo je však iné, takže aj veľkosť je orientačná a pred kúpou je dobré si nosič vyskúšať. Niektoré nosiče majú novorodenecké vložky, iné sú dostupné vo veľkosti "baby size", teda vhodné aj pre novorodencov. Výrobca taktiež uvádza testovanú max. hmotnosť.

Nosiče sa líšia i samotným prevedením a tým nemám na mysli dizajn - napr tvrdosťou bedrového pásu, šírkou ramenných popruhov, niektoré majú možnosť kríženia popruhov, rôznym doťahovaním, spôsobmi úpravy veľkosti, ...

Takto to znie ako veda, avšak vôbec to nie je také zložité  Vždy odporúčam nájsť si podpornú skupinu vo vašom okolí, kde nosiče môžete skúsiť a poradkyna či iné nosiace maminy vám poradia i s nastavením. A nefixujte sa len na certifikované poradkyne, nejedna skúsená nosiaca mamina vám tiež skvele poradí.

Uf, takto to zhrnúť mi dalo zabrať, je toho veľa, čo sa ešte dá povedať Tááákže, nabudúce si teda povieme niečo samostatne k šatkám a k nosičom, povieme si aj konkrétne značky, niečo o prímesiach, detaily k úväzom, vychytávky, tipy, triky,... kto sa teší?

PS: neviažte sa len na jednu nosiacu pomôcku, veď bábo ani v hlbokom kočíku nie je celý čas  Ako rastie, radšej vymeňte, nech máte v každom období nosiacu pomôcku, ktorá vám naozaj sadne ;)

(Text je skopírovaný z mojich IG postov, kde pre vás pripravujem krátke náučné posty nielen o nosení - môžete ma sledovať pod Tatiana_Zuzfuz)

Tento web používa súbory cookie. Ďalším prechádzaním tohto webu vyjadrujete súhlas s ich používaním.